Kim jest i czym zajmuje się zoopsycholog?

15.8.2023

Początki badań nad psychologią zwierząt sięgają już starożytności, jednak dopiero w XX w. etologia zaczęła rozwijać się jako samodzielna dyscyplina naukowa. Badania nad zachowaniem zwierząt zyskały szczególną popularność w latach 60. i 70. poprzedniego wieku; obecnie pojawia się też coraz więcej zoopsychologów, którzy nie tylko prowadzą badania, ale też pomagają właścicielom zwierząt w zrozumieniu zachowań ich pupili. Czym zatem konkretnie zajmuje się zoopsycholog?

Zoopsycholog – praca nie tylko ze zwierzętami, ale też ich właścicielami

Zoopsycholog to osoba, która zajmuje się obserwacją zwierząt i ich zachowania; na tej podstawie jest w stanie określić, skąd biorą się określone zachowania. To jednak tylko jedno z zadań zoopsychologa; osoba pracująca w tym zawodzie stara się pomóc zarówno zwierzęciu, jak i jego opiekunowi. Zoopsychologowie są w stanie rozpoznać różne zaburzenia, w tym – zidentyfikować choroby somatyczne – i doradzić właścicielowi zwierzęcia, co należy zrobić (np. czy wystarczy praca z pupilem pod okiem zoopsychologa, czy też może niezbędna będzie wizyta u weterynarza, ponieważ problem leży gdzieś indziej).

Zoopsycholog a behawiorysta – czy te zawody czymś się między sobą różnią?

Wiele osób, chcąc pomóc swojemu pupilowi, nie wie, czy szukać wsparcia u zoopsychologa, czy może u behawiorysty. Czym te zawody różnią się między sobą?

Zgodnie z definicją, zoopsycholog to specjalista w zakresie relacji człowiek-zwierzę towarzyszące; osoba wykonująca tę pracę skupia się na obserwacji zwierzęcia i pomaga właścicielowi w zrozumieniu poszczególnych zachowań pupila. Zoopsycholog skupia się zatem na przyczynach; diagnozuje i zaleca terapię. Można zaryzykować stwierdzenie, że mocniej wpływa na samego właściciela niż na zwierzę. Z kolei behawiorysta to specjalista w zakresie zachowania zwierząt, zajmujący się bezpośrednio terapią. Koryguje postępowanie pupila, daje wskazówki właścicielowi, co robić, by pozbyć się niepożądanych zachowań. Tym samym zoopsycholog jest raczej doradcą, który pomaga właścicielowi zrozumieć, co dzieje się z jego podopiecznym; behawiorysta zajmuje się natomiast bezpośrednią pracą ze zwierzęciem.

Jak zostać zoopsychologiem?

Osoby, które rozważają karierę w zawodzie zoopsychologa, powinny najpierw zdobyć odpowiednią wiedze i wykształcenie – na przykład zapisując się do Żaka na kształcenie jednoroczne na kierunku Zoopsycholog. Na zajęciach poznają podstawy anatomii i fizjologii zwierząt, dowiadują się skąd biorą się różne zachowania pupili oraz uczą się, jak diagnozować zwierzęta oraz co doradzać ich właścicielom.

Warto jednocześnie podkreślić, że w pracy zoopsychologa ważne są odpowiednie predyspozycje. Osoby chcące wykonywać ten zawód powinny być empatyczne, cierpliwe i spostrzegawcze – zwłaszcza że ich praca polega w dużej mierze na obserwacji zwierząt, wyciąganiu odpowiednich wniosków i przekazywaniu ich opiekunowi pupila. Przyda się również umiejętność odpowiedniej komunikacji – tak, by móc jak najlepiej wytłumaczyć właścicielowi zwierzęcia, co dzieje się z ich podopiecznym.

Dlaczego warto zostać zoopsychologiem?

Popyt na usługi zoopsychologów będzie bez wątpienia rósł; właściciele zwierząt są coraz bardziej świadomi, że w razie problemów z pupilem warto zgłosić się do odpowiedniego specjalisty. Często najlepsze wsparcie może zaoferować właśnie zoopsycholog, który nie tylko rozpoznaje problem, ale też wskazuje, co można zrobić w danym przypadku.