Jak podnieść kwalifikacje opiekuna medycznego?

5.12.2023

Jak podnieść kwalifikacje opiekuna medycznego?

Osoby, które marzą o karierze w zawodzie opiekuna medycznego muszą mieć świadomość, że konieczne jest posiadanie odpowiedniego wykształcenia lub ukończenie specjalistycznego kursu – działalność opiekunów regulują bowiem przepisy prawa. Co trzeba zrobić, by móc rozpocząć pracę w tym zawodzie? W jaki sposób swoje kwalifikacje mogą podnieść osoby, które już pracują jako opiekun medyczny?

Opiekun medyczny – uprawnienia i kompetencje

Zawód opiekuna medycznego reguluje w Polsce ustawa o zawodach pielęgniarskich i położniczych. W ustawie określono między innymi, jakie wykształcenie, kwalifikacje i kompetencje musi mieć osoba, która chce pracować w zawodzie opiekuna medycznego.

Zgodnie z prawem, przyszły opiekun medyczny musi posiadać co najmniej wykształcenie średnie – przy czym brak matury nie jest w tym przypadku dyskwalifikujący. Do 2021 r., aby móc podjąć pracę w tym zawodzie, trzeba było albo ukończyć szkołę policealną na odpowiednim kierunku, albo odbyć Kwalifikacyjny Kurs Zawodowy. Kształcenie trwało dwa semestry – czyli rok.

Od 2021 r., aby móc pracować jako opiekun medyczny, trzeba ukończyć szkołę policealną (Kwalifikacyjny Kurs Zawodowy nie daje już od tego czasu odpowiednich uprawnień), a kształcenie, zamiast dwóch semestrów, trwa trzy semestry (czyli 1,5 roku). Wynika to w głównej mierze z faktu, że w 2021 r. opiekunowie medyczni otrzymali dodatkowe uprawnienia. Od zmiany przepisów mogą pobierać krew (i zastąpić przy tym pielęgniarkę, ratownika medycznego czy technika analityki medycznej), podawać leki w formie iniekcji podskórnej (czyli m.in. heparynę drobnocząsteczkową czy insulinę), a także przeprowadzać ćwiczenia fizjoterapeutyczne w oparciu o metodę Hoppe’a. Co istotne, od 2021 r. kształcenie w szkole policealnej na opiekuna medycznego może odbywać się tylko stacjonarnie. Dodatkowo absolwenci muszą zdać egzamin zawodowy, przeprowadzany przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną.

Nie tylko uzyskanie odpowiednich kompetencji, ale i podnoszenie kwalifikacji

W Żaku kształcenie na opiekuna medycznego jest bezpłatne – wszystkie osoby, które chcą rozpocząć karierę w zawodzie opiekuna medycznego, mogą podjąć naukę w Żaku i uzyskać kwalifikacje do pracy. Warto jednak zaznaczyć, że kształcenie na kierunku Opiekun medyczny może być przydatne również dla osób, które pracę w zawodzie rozpoczęły kilka czy kilkanaście lat temu (na starych zasadach) i chciałyby odświeżyć oraz usystematyzować posiadaną wiedzę, a dodatkowo podnieść swoje kompetencje np. w zakresie czynności, które opiekunowie medyczni mogą wykonywać od 2021 r. Naukę na kierunku „Opiekun medyczny” w Żaku mogą podjąć zatem nie tylko osoby, które dopiero rozważają karierę w zawodzie opiekuna medycznego, ale również wszystkie osoby zainteresowanie podniesieniem swoich kwalifikacji czy uzupełnieniem wiedzy. Warto również podkreślić, że uczestnicy uczą się nie tylko teorii, ale mają też zajęcia praktyczne – będące świetną okazją do nauki lub odświeżenia różnych czynności.